צילום ומערכות הקלטה > מילון מונחים

מילון מונחים


DVR
Digital Video Recorder - הקלטת וידאו דיגיטאלית

בעבר היה נהוג כי צילום/הקלטה של מצלמות במעגל סגור מתבצעות באמצעות מכשיר וידאו אנלוגי המאחסן את הסרטונים ע"ג קלטות וידאו כיום עם הקידמה מערכות מעגל הסגור מבצעות הקלטות באופן דיגיטאלי אם זה באמצעות מחשב או במכשיר DVR.

אז מה ההבדלים?
1. בהקלטה דיגיטאלית ניתן לשמור הרבה יותר מידע מאשר על-גבי קלטת וידאו.
2. הקלטה דיגיטאלית הרבה יותר איכותית מאשר הקלטה אנלוגי שמתבצעת על סרט מגנטי.
3. בהקלטה דיגיטאלית איחזור המידע/צפייה בהקלטות הרבה יותר מדוייקת וניתן לשלוף סרטון
ע"פ קביעת זמנים לעומת צפייה בקלטת שדורשת צפייה בכל הקלטת לצורך איתור אירועים.
4. בהקלטה דיגיטאלית ניתן לקבוע את שעות ההקלטה וכן הקלטה ע"פ תנועה בלבד ובכך לחסוך בשטח האחסון.

 
CCD
מצלמות המבוססות על סנסור מסוג CCD) Charge Coupled Device),

התקן זה הינו מערך דו-ממדי של תאים הרגישים לאור. כאשר תמונה מוקרנת על מערך התאים, כל תא שנחשף לאור בעוצמה שונה נטען במטען חשמלי שונה שמומר למידע דיגיטאלי (מספר).
כיוון שהתקן CCD תומך בשחור-לבן (גווני אפור) בלבד  על התאים יש פילטר הנקרא Bayer כך ש-1/3 מהפילטר מעביר צבע אדום, 1/3 מעביר צבע ירוק  ו-1/3 נוסף מעביר צבע כחול שאלו הם צבעי היסוד. כל פיקסל מקבל את שלושת הצבעים כך שעין האדם אינה מסוגלת כלל להבחין בזאת

 
Super-HAD
איכות גבוהה ביותר של מעבדי Sony CCD.

 
Exview-HAD
רגישות גבוהה יותר ואיכותית יותר של מעבדי Sony המאפשרים רגישות גבוהה יותר בתנאי ראות קשים.
 

CMOS
מצלמות המבוססות על סנסור מסוג CMOS
(  Complementary - Metal Oxide Semiconductor  ) חיישן זה הינו פחות איכותי משום שבחיישן CMOS הצ'יפ  החיישן הם יחידה אחת דבר המקטין עלויות  וניצול מקום וחוסך גם בחשמל לעומת חיישן ה-CCD אשר דורש יותר מקום והחיישן הינו יח' נפרדת. חיישן CMOS גם דורש עוצמת הארה החדר גבוהה יותר מאשר מצלמת CCD.

לוקס  (LUX) 
כל מצלמה בנויה לעבוד ברגישות אור מסוימת. רגישות האור במצלמות נמדדות ביחידות הנקראות LUX. היחידה הזו מבטאת מידת רגישות לאור והיא נמדדת בהתייחס לאור של נר. לדוגמא מצלמה עם 1 לוקס דורשת כמות של אור נר במרחק של 1 מטר לצילום.

           
חשוב לדעת, מצלמות ברמת אור של 0 LUX מסוגלות לצלם גם בחושך מוחלט. מצלמות אלו בדרך כלל יקרות יותר ורכישתן מומלצת בעיקר למי שמרבה לצלם בחושך.

FPS
מספר פריימים בשנייה - Frames Per Second
איכות הצפייה/הקלטה של מצלמה וכרטיס ה-DVR נמדדים בין היתר לפי מספר פריימים(תמונות) בשנייה כל סרטון בנוי ממספר תמונות שמופיעות בשניה בודדת, ככל שמספר התמונות גדול יותר כך גם איכות הסרטון עולה ונמנעת קטיעה של תנועה.
עין אנושית סורקת 25 תמונות בשניה. לכן כאשר בוחרים כרטיס הקלטה/צפייה למחשב ומעונינים בהקלטה איכותית מומלץ לחשב את מספר המצלמות כפול (לפחות) 20 פריימים. קל וחומר כשרוצים לצפות דרך רשת האינטרנט  שגורמת להנחתה בקצב השידור.

 רזולוציה (resolution)
הרזולוציה של המסך מחושבת ע"י צמד מספרים, המספרים הללו מתארים כמה פיקסלים יש בשורה לרוחב המסך כפול מספר השורות. במצלמות הרזולוציה נמדדת ע"פ קווי רוחב (רזולוציה ויזואלית TVL) ככל שיש יותר קווי רוחב כך יש צפיפות גדולה יותר מה שנותן איכות גבוהה יותר. ישנה נוסחה לחישוב קווי הרוחב אך לא נרחיב עליה בכדי לא לסבך את העניין.

שיטות שידור ( PAL/NTSC ) 
קיימות שתי שיטות שידור הנהוגות כיום  שיטת השידור National Television System Committee) NTSC) הנהוגה ברחבי ארצות הברית. ושיטת PAL הנהוגה באירופה וכן גם בישראל. שיטת השידור PAL איכותית יותר משום שמפאשרת רזולוציה גבוהה יותר (יותר קווי רוחב מאשר ב-NTSC)
לדוגמא : אם במצלמה קיימים 625 קווי רוחב בצפייה ב-PAL אז בשיטת NTSC נזכה לצפות רק ב-525 קווי רוחב.

 
 אינפרא-אדום (IR)
טכנולוגיה המאפשרת להאיר את פני המצלמה כך שגם בתנאי חושך מוחלט ניתן יהיה לצפות  עוצמת האור נמדדת ע"פ כמות הלדים (נורות האינפרא) הקיימות במצלמה. כמות גדולה יותר תאפשר  הארה למרחק גדול יותר.

 עדשה ( Lens )
C או CS Mount - קיימות שתי סוגי רכיבי עדשות מבחינת החיבור למצלמה. ההבדל בין שני סוגים אלו הוא המרחק שבין העדשה לבין חיישן ה-CCD.
עדשה מסוג C = 7.5mm ; עדשה מסוג CS = 12.5mm. בעיקרון עדשה C יכולה להיות מורכבת על מצלמה סטאנדרטית של CS Mount באמצעות מתאם.

גודל העדשה
קיימים מספר גדלים לעדשה העדשה נמדדת ע"פ מילימטרים. עדשה בגודל קטן (לדומגא mm2.00) תספק זווית רחבה יותר ועדשה גדולה יותר (לדוגמא mm16.00) תספק זווית יותר ממוקדת.


חישוב גודל העדשה
 
גודל זווית הפתיחה              1/4"         1/3''
חישוב לפי רוחב האובייקט W C = 4.8   C = 3.4
חישוב לפי גובה האובייקט H C = 3.6   C = 2.4

D = המרחק בין המצלמה לבין האובייקט
H = גובה האובייקט
W = רוחב האובייקט
F = אורך המוקד (העדשה)
C = הערך שיתקבל ע"פ בחירת זווית הפתיחה
אנו נתייחס לעדשות הפופולאריות הקיימות בשוק (1/3, 1/4)
לדוגמא :
 מרחק האובייקט מן העדשה 10 מטר = D
 גובה האובייקט H = 2 מטר
גודל העדשה = C * D/H, (גודל העדשה = 3.6 * 10/2) = 18mm
על-כן בכדי לצפות באיכות טובה באובייקט נשתמש בעדשה בגודל של 18mm.

 

חזור למעלה | חזור לעמוד הראשי | צור קשר | הדפס

מבצע לוהט!!!
מערכת אזעקה אלחוטית של ויסוניק להתקנה עצמית
לפרטים נוספים...

איפה אסור להתקין מצלמת אבטחה בבית?
שאלה: אני חושדת שהמטפל הסיעודי של אבי לא מתייחס אליו היטב ואף מתעלל בו. האם יש חדרים בבית בהם אסור לי להתקין מצלמת אבטחה? במקרה של מטפל סיעודי בקשיש, שיש חשד שהוא מתעלל בו, ניתן יהיה להתקין מצלמות בחדרים בהם הקשיש נמצא יחד עם המטפל, מבלי ליידע את המטפל. אסור להתקין מצלמה בחדר השינה של המטפל, שכן התקנתה שם מהווה חדירה לפרטיות המטפל. אם המטפל נוהג לרחוץ את הקשיש בחדר האמבטיה, אזי מצלמות בחדר זה נחוצות לצורך ראייה להתעללות, אולם אם הקשיש אינו מתרחץ שם, התקנת מצלמה שם מיותרת לעניין ההוכחה, פסולה ואף אינה חוקית. YNET
לפרטים נוספים..

גולשים בספיד: איך משפרים את קליטת הרשת הביתית הסרט שאתם רואים בצפייה ישירה לא זז, המשחק ברשת נתקע בדיוק כשהגיע הזמן שלכם למהלך או שפשוט כל טעינת עמוד לוקחת דקות ארוכות. מה יכול להיות בעייתי בקליטת הרשת בבית ומה אפשר לעשות על מנת לשפר את הקליטה
רגע, מה הבעיה? כאמור הבעיה היא שאם מציבים את הראוטר בחדר השינה הקליטה בסלון לא אפשרית ואם ממקמים אותו במטבח אז אפשר לשכוח מלראות סרט בצפייה ישירה לפני השינה עם הלפטופ במיטה. אלחוטי או כבל ככלל החיבור הפיזי תמיד יהיה טוב ואמין יותר אולם הוא אינו מאפשר ניידות. כיום בבתים רבים אין מחשב נייח כלל אלא רק מחשבי לוח או מחשבים ניידים. אם בכל זאת יש אצלכם גם מחשב נייח הפתרון היעיל ביותר הוא לשלב בין כבל פיזי לרשת אלחוטית ולהשתמש במחשב הנייח כמעין 'תחנת עבודה' ובשאר הבית לעבוד על החיבור הרשתי. מיקום הנתב את הראוטר חשוב לשים סמוך ככל האפשר למקום בו נעשית רוב הגלישה הביתית, מיקום הראוטר בממ"ד, גם זה משמש בפועל כחדר העבודה שלכם גם כן אינו מומלץ שכן אתם סופגים בחזרה את אות השידור מקירות הבטון. הפתרון המוכר יותר הוא שימוש במגבר שלמעשה קולט את האות ומשדר אותו שוב. את המגבר יש לשים כמובן בטווח קליטה טוב לאות המקור. YNET
לפרטים נוספים..

ספר הדרכה
חדש
תוכנת ספר הדרכה - עברית